Naujienos

Advokato Stanislovo Tomo interviu Girnos.lt

Maištautojas, revoliucionierius, vunderkindas ir genijus – toks tas mūsų vilties advokatas, kuris nusprendė atstovauti pažemintuosius lietuvius.Jis išdrįso atstovauti kalinius, Deimantę Kedytę, ir pensininkus, nes mano, kad jų žmogaus teisės Lietuvoje pažeistos. Jis netgi rado būdą, kaip apsaugoti Labanoro girią nuo Lietuvą užpuolusios medkirčių epidemijos.

Gerbiamas profesoriau, Jūs esate apkeliavęs pasaulį, gyvenęs 38 šalyse, kalbantis bene 18 kalbų, tačiau Lietuvoje esate palyginti mažai žinomas. Kaip čia taip gavosi?

Iš tiesų 28 šalys, o kalbų 15. Tos kelionės gal net ir iš šeimos kultūros kilo – mane pagimdė Kazachstane, o po to nuvežė gyventi į Lietuvos kaimą, kuriame visi vaikai lauke kalbėjo tik baltarusiškai. Po to persikėlėme į lenkiškai kalbantį miestą toje pačioje Lietuvoje.

Dar mokykloje apsisprenžiau emigruoti. Todėl 2002 m. išvažiavau studijuoti į Briuselį, o ten supratau, kad iš ten galima važiuoti dar visur kitur. Per 10 studijų metu kratu su doktorantūra studijavau JAV, Latvijoje, Londone, Liuksemburge, Italijoje, San Marine, Vokietijoje, Ispanijoje, Norvegijoje. Gyvenau Nyderlanduose. Apsigyniau daktaro disertaciją Paryžiuje. 2013 m. dėl meilės persikėliau gyventi į Moldovą, kur mano mergina buvo TV laidų vedėja – tada įregistravau advokatų kontorą Moldovos Padniestrės Respublikoje, o po to iš karto perkėliau ją į Stokholmą.

2015 m. persikėkiau gyventi į Andorą, kur reikėjo išmokti jų valstybinę katalonų kalbą, kad gaučiau advokato licenciją. Gavęs Andoros licenciją išskridau atidaryti advokatų kontorą į Maskvą. Maskva yra geriausias pasirinkimas, kai rengi skundus prieš Lietuvą į tarptautinius teismus. Rusijos teisė mane totaliai apsaugo nuo puolimų iš Lietuvos vyriausybės.

Bet gyventi Rusijoje aš niekada neplanavau – greit išskridau į Gernsio Luomus, kur tapau įmonės direktoriumi, bet Gernsyje buvo per daug apribojimų verslui – todėl iš tiesų apsigyvenau Sarko Feorde, kur irgi gavau advokato licenciją.

Gyvenimas Sarke buvo labai nuobodus, todėl atidariau advokatų kontorą Kijeve, o po to išskridau gyventi į Monako Kunigaikštystėje. Po šaltos Monako žiemos supratau, kad noriu gyventi tropikuose ir persikėliau gyventi į Bahamų salas, bet ten labai daug biurokratijos, todėl išskridau į Kostą Riką, kur šiuo metu ir gyvenu. Bet artimiausiu metu arba mane išrinks į Europos Parlamentą, arba atidarysiu advokatų kontorą kitoje Amerikos valstybėje, arba išskrisiu gerinti savo kinų kalbą į vieną iš kiniškai kalbančių valstybių.

Mano Youtube kanale šiuo metu yra vaizdo įrašai iš 44 valstybių https://goo.gl/eH4x9C

DNR tyrimas nustatė man geną DRD4-7R. Žmonės su tokiu genu jaučia psichologinį poreikį nuolat keisti gyvenamą vietą. Labiausia šis genas yra paplitęs tarp klajoklių tautų.

O kalbos atsiranda dėl tokio gyvenimo būdo.

Per savo advokato ir ofšorinių kompanijų aptarnavimo veiklą esate sutikęs gana įspūdingų personų. Ar nemanote, kad užsiėmus Lietuvos projektu nukentės Jūsų reputacija?

Tą reputaciją man aktyviai gadina dar nuo 2016 m. persikėlimo iš Andoros į Maskvą. 2016 m. kovą aš laisvanoriškai išsiregistravau iš Andoros advokatų ir išskridau registruoti advokatu Maskvoje. Rusijos biurokratai išdavė man licenciją 2016-06-23. Taigi 3 mėnesius aš buvau be advokato registracijos – dėl to ir prasidėjo šmeižto kampanija, kur buvo sakoma, kad aš ne advokatas.

Dėl šmeižto Žurnalistų etikos inspektorius jau įpareigojo 15min pakeisti jų straipsnius, bet jie to vis tiek nedaro. Todėl šiuo metu turiu prieš juos procesą teisme. Taip pat padaviau ieškinį ir Aušrai Maldeikienei, kuri šmeižia ne tik mane, bet ir mano patėvį. Tai yra labai žemas lygis kaip Seimo narei.

Lietuvos advokatai bijo imtis tokių bylų kaip aš – bijo persekiojimų, šmeižto. Man yra drąsiau ne tik dėl psichologinių savybių, bet ir dėl to, kad aš jau 17 metų negyvenu Lietuvoje, aš uždirbu pinigus kitose valsybėse. Kosta Rikoje žmonės net niekada negirdėjo žodžio “Lietuva”. Jei rašyti prieš mane skundus Rusijai dėl politinių kaltinimų, tai rusai tik pasijuoks.

Kas jums atominė elektra? Ar galima ateitį planuoti be atominių elektrinių?

Aš puikiai suprantu, kad žmonės bijo tų elektrinių – ypač po Černobylio. Prancūzija stojo į deatomizacijos kelią. Kelerių metų bėgyje bus padarytas dar rimtesnis žingsnis į priekį. Daug galingesnė už elektrą energija yra tiesiog ore ir ji yra beveik nemokama. Vat, į tokius fantazmus aš tikiu.

Įsteigiant pagonių bendruomenę Labanoro girioje, kad apsaugoti girią nuo medkirčių – gana įdomi pretenzija. Čia Jūsų idėja? Manote taip pavyks apsaugoti girią nuo iškirtimo? Ar katalikiška visuomenė palaikys šią idėją, nes pavykus šiam Labanoro projektui reiks steigti daugiau pagoniškų bendruomenių…

Taip, apie pagonių bendruomenę aš kalbėjau per Skype dar, kai gyvenau Bahamų salose. Tai yra optimaliausias kelias, kai turi mažai pinigų – paskelbi girią šventąja ir gini savo teisę į religiją JT teisminėse institucijose. Kitas kelias būtų per ES Teisingumo Teismą, bet miškų ginėjai neturi pinigų advokatams – JTO kainuoja pigiau. Dar trečias kelias yra per Europos Parlamentą – bet, jei aš nebusiu išrinktas, tai nieko ir nebus. Dar reikia surinkti 5000 parašų, kad kandidatuotumėme.

Taip, mano žiniomis steigiasi dar 2 pagonių bedruomenės. Tiesą sakant, Katalikų Bažnyčia taip pat gali prisidėti – paskelbti, kad Labanoro girioje buvo Marijos arba kokio nors šventojo apsireiškimas. Europoje yra šimtai vietų, kur, anot Vatikano, buvo apsireiškusi Dievo Motina – ir tų vietų negalima liesti. Kadangi Katalikų Bažnyčia dėl Labanoro girios to nedaro, tai pagoniai tuoj paskelbs, kad sapnavo ten geležinį vilką. Visi mes žinome kaip sėkingai sapnavo Gediminas ir mes dabar turime labai gražu miestą – tai ir šiais laikais turime teisę sapnuoti tą vilką tik kitoje vietoje ir su kitu tikslu.

Panašiai indėnai kovoja prieš miškų kirtimą Amerikoje – jie paskelbia miškus šventaisiais. Jeigu indėnams galima, tai galima ir lietuviams.

Gal galėtumėte daugiau pavardinti stambesnių ekologiškų projektų, prie kurių dirbote Lietuvojė ar pasaulyje?

Miškų kirtimo stabdymas Lietuvoje – tai stambiausias projektas. Kai gyvenau Sarko saloje, tai buvau įstojęs į politinę partiją “Pirmiausia Sarkas”, kuri yra prieš gatvių apšvietimą naktimis, nes tai nepatinka laukiniams gyvūnams.

Jūs Lietuvos visuomenę perkeliate į kitas aukštumas. Kad ir sakykime jūsų atsakymai į interesantų klausimus važinėjant ant vienaračio…
Gal su girnos.lt skaitytojais galėtumėte pasidalinti dar keliais kūdinimosi receptais?

Aš esu iš tų, kas nuolat priaugina, numeta, priaugina ir vėl meta tą svorį. Man negalima bendrauti su giminėm, nes jie mane verčia valgyti.

Europos Parlamento narys… Kas toliau? EP Komisaras? Europos vadovų tarybos prezidentas?

Ačiū už palaikymą – dabar svarbiausia užduotis surinkti 10 000 parašų kandidatavimui į Europos Parlamentą.

Širdingai dėkojame už atsakymus!

2019 balandžio 2