Naujienos

Prof. Stanislovas Tomas prisiteisė 120 000 € iš Europos Parlamento

Šiandien profesorius dr. Stanislovas Tomas gavo ES Bendrojo Teismo sprendimą, kuriuo yra panaikintas jo atleidimas iš Europos Parlamento nario Viktoro Uspaskicho padėjėjo darbo. Stanislovas Tomas yra grąžintas į darbą, o Europos Parlamentas turės sumokėti jam apie 120 000 € algą už 3 metus.

Advokatas Stanislovas Tomas buvo įdarbintas Europos Parlamente, kadangi Viktoras Uspaskichas norėjo atkeršyti Lietuvos vyriausybei už 4 metų laisvės atėmimo bausmės skyrimą.

Pagrindinė Stanislovo Tomo funkcija buvo parengti dvi bylas prieš Lietuvą: pensininkų ir minimalią algą gaunančių asmenų bylą. Europos ir tarptautinė teisė nustato, kad pati mažiausia bazinė pensija turi atitikti skurdo rizikos ribą – šiuo metu 307 €, bet iš tikrųjų ji yra 164 €. Europos socialinė chartija nustato, kad minimali alga “į rankas” Lietuvoje sudaro 60 % vidutinės algos “į rankas” – šiuo metu tai 625 € “ant popieriaus”.

Taip buvo pradėta Onos Rimkienės byla dėl pensijos, apie kurią keletą kartų buvo diskutuojama laidoje “Yra kaip yra”, ir kelios kitos. Šiomis bylomis buvo siekiama padaryti spaudimą vyriausybei, prezidentei, Seimui, kad jie priverstų Aukščiausiąjį Teismą panaikinti V. Uspaskicho įkalinimą.

Kaip rašo ES Bendrasis Teismas savo sprendimo 32 punkte: “Pirmiausia pažymėtina, kad Parlamentas neginčija, kad buvo vykdoma veikla, kurią ieškovas apibūdino 2016 m. gegužės 9 d. rašte, t. y. teisinė veikla, vykdoma šalia APNP funkcijų, įskaitant: […] antra, (konfidencialu) atstovavimą pensininkams ar minimalų darbo užmokestį gaunantiems asmenims ir kreipimąsi į juos, vykstant ginčui (konfidencialu) teismuose, siekiant pristatyti šį EP narį kaip „žmogaus teisių gynėją“ ir taip apsunkinti jo įkalinimą”.

Tačiau po to, kai 4 metų įkalinimas Viktorui Uspaskich buvo panaikintas, jis atsisakė idėjos tęsti projektą ir atleido Stanislovą Tomą iš darbo.

Viktoras Uspaskichas neigė, kad jis finansavo šias bylas įdarbinant advokatą Stanislovą Tomą Briuselyje arba, kad buvo davęs įsakymą Stanislovui Tomui jas rengti, tačiau ES Bendrasis Teismas rašo: “iš bylos medžiagos matyti, kad EP narys ne tik žinojo apie su darbu nesusijusią veiklą, bet ir ją tiesiogiai inicijavo”, “EP narys negalėjo nežinoti, kad ieškovas užsiėmė teisine veikla šalia savo APNP funkcijų, nes iš bylos medžiagos matyti, kad tokia veikla buvo vykdoma remiantis jo nurodymais.”

Po Stanislovo Tomo atleidimo iš darbo Viktoras Uspaskichas įdarbino į jo vietą savo apie 40 metų jaunesnę merginą Dovilė Radzevičiūtę, dėl kurios išsiskyrė su žmona ir kuri dirba Europos Parlamente iki šiol. Primintina, kad Europos Parlamentas draudžia įdarbinti padėjėja savo žmoną arba deklaruotą partnerę, bet V. Uspaskich nėra deklaravęs D. Radzevičiūtės kaip partnerę, nors ir gyvena su ja viename bute jau daugelį metų. Kalbama, kad ji pagimdė jam vaiką.

Per 5 metų kadenciją Europos Parlamente Viktoras Uspaskich plenariniame posėdyje pasisakė tik vieną kartą ir net tą kartą suklydo – kalbėjo apie Žmogaus teisių teismo sprendimą, kurio nėra.

Artimiausiu metu profesorius dr. Stanislovas Tomas iš Singapūro atskris į darbą Briuselyje.

Su ES Bendrojo Teismo sprendimu galima susipažinti čia http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf;jsessionid=C8B1B1024796841B24BEF47C011817A4?text=&docid=211425&pageIndex=0&doclang=LT&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=3565826

google-site-verification: googlef6ec05e9a2ea1570.html

2019 kovo 13